Soru Sor

HÜRRİYET DAILY NEWS (ABD-2009)

Basında Biz, Yabancı Basın 14 sene Önce Eklendi

Turmoil gives birth to grave maintenance firm

20 Ağustos 2009, Perşembe
Küresel krizden dolayı işsiz olmak bir girişimcinin Akdeniz kenti Antalya’da farklı bir iş kurmasına yol açıyor. Ülkenin çoğunda mezarların temizlenmemiş olduğunu fark eden Mehmet Çetin, profesyonelce mezarlara yön veren bir şirket kuruyor

Mehmet Çetin firması www.antalyakabirbakimi.com ve Antalya Mezar Bakımı Mezar Yapımı, Antalya’nın Andızlı, uncalı, kurşunlu ve Antalya Kent mezarlıklarında hizmet vermektedir. İHA fotoğraf

ANTALYA – İhlas Haber Ajansı
Küresel turizm krizinin etkisiyle işini kaybeden Antalya’nın güney turizm kentinde genç bir girişimci, büyükbabasının mezarı olmayan mezarını gördükten sonra kendi mezar tending şirketini yönetiyor.
Şirket krizden dolayı Mehmet Çetin’i kovdu. İşsiz bir günde Çetin, büyükbabasının mezarını ziyaret etti. Çetin ziyareti sırasında, mezarının şehirdeki ve ülkenin çoğundakiler gibi korunmadığını fark etti. 29 yaşındaki girişimci daha sonra profesyonel olarak mezarlara yönelen bir şirket kurmayı planlıyordu.
Çetin şu anda ziraat mühendisleri de dahil olmak üzere beş kişiyi istihdam eden bir şirkete sahip. Şirketin dokuz ayda 100 daimi müşteriye ulaştığını belirten Çetin, 5.000 müşteriye ulaşmayı hedeflediğini belirtti.
Çetin şirketi, Antalya’nın Andızlı ve Kent mezarlıklarında hizmet vermektedir. Firmanın sunduğu hizmetler arasında mezar temizliği, yaprakların ve ölü bitkilerin çıkarılması, müşterilerin taleplerine göre çiçek veya ağaç dikimi ve mevcut tesislerin mezar üzerinde güçlendirilmesi sayılabilir. Şirket tüm bu hizmetleri peyzaj mimarlarının gözetimi altında sunmaktadır.
Eleştiriyi görmezden
Çetin, mezar bakımına başladığında, insanların, ekonomik kriz sırasında mezar bakımına ilgi duymayacaklarını iddia ederek eleştirdiğini söyledi.
“Sözlerini görmezden geldim ve şirketi kurdum” dedi. “Web’de reklam vermeye başladım. İnsanlar kısa sürede ilgilendiler. İnsanlar, çalıştıkları gibi mezarlarını koruyamazlar, ancak değerli akrabalarının mezarlarının temiz olmasını isterler. Düşük bir maliyetle yapamadıklarını yapmayı başardık. Bakımdan önce ve sonra mezarların fotoğraflarını çeker ve bunları gösteririz. Mezarın nasıl değiştiğini gördüklerinde mutlu olurlar. ”
Çetin ayrıca, talepleri üzerine vefat edenlerin akrabalarına “kaybedilen” bazı mezarlar bulduklarını ve bunları sürdürdüklerini söyledi.
Antalya’da 50.000 mezar bulunduğunu belirterek, “Amacım 5.000 müşteriye ulaşmak. Yurtdışında yaşayan Türkler de şirketimize büyük ilgi gösterdi. Müşterilerden gelen talepler üzerine mezarlara güzel çiçekler de koyarız. En çok tercih edilen çiçekler begonya, nergis, krizantem, gül, buz bitkileri, zambaklar ve karanfillerdir. ”
Mezarlığı ziyaret eden 26 yaşındaki Hasan Acar, Çetin ile dedesinin mezarının bakımı için aynı adı paylaşan ve 11 yıl önce vefat etmiş olan bir anlaşma yaptığını söyledi.
Acar, Çetin’in yeni firmasını arkadaşlarından birinden duyduğunu söyledi. “İlk başta şaşırdım. Çok meşgul olduğum için büyükbabamın türbesini ziyaret edemiyorum. Büyükbabamın mezarı gerçekten ihmal edildi. 230 Türk Lirası için mezara bakmak için onlarla bir anlaşmaya vardım. ve mezardaki begonyalar. ”

Paylaş

Yorumlar (0)

Görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?